Minyan


February Minyan schedule for the following families:

February 1st – Wednesday
D. Silver
S. Siminou
B. Singer
G. Singer
Board Members
G. Meisel
H. Messer
A. Mimeles
B. Nelson
H. Pavell

February 2nd – Thursday
S. Siris
M. Smith
S. Sosnik
Board Members
A. Pittel
R. Pomerantz
F. Popper
L. Reed
S. Rogers

February 6th – Monday
S. Rosner
J. Spivack
M. Spivack
B. Sprung
Board Members
G. Schlisser
E. Schwarz
C. Silberman
H. Simon
A. Sinensky

February 7th- Tuesday
A. Srebnik
D. Stegman
A. Stern
A. Stollow
M. Sudnow
Board Members
L. Sokoloff
M. Steinthal
A. Strahl
D. Tuchman
F. Weingast

February 8th -Wednesday
S. Suede
L. Sweetwood
S. Sweetwood
J. Taub

F. Taubenfeld
Board Members
D. Weintraub
A. Wolfer
A. Wolpert
A. Yung

February 9th -Thursday
J. Taub-Gold
L. Tekel
B. Terner
S. Tesser
O. Tevelow
Board Members
R. Yung
W. Aboudi
G. Alweiss
M. Bergstein
H. Breindel

February 13th-Monday
M. Toback
A. Todd
D. Tucker-Lieberman
E. Tulczinsky
B. Turoff
Board Members
M. Brenner
J. Ceitlin
B. Chroman
K. Citak
A. Collins

February 14th –Tuesday
V. Veltser
N. Vidra
M. Wallach
M. Wanderman
D. Ward
Board Members
J. Cook
R. Cook
A. Cushmaro
B. Egert
M. Erlebacher

February 15th–Wednesday
J. Warman
H. Wasser
M. Wasserlauf
J. Waxman
P. Weiler
Board Members
K. Farber
D. Fink
K. Fried
S. Goldfein
B. Golub

February 16th – Thursday
D. Weiner
G. Weiss
N. Weiss
J. Weksler
P. Whitman
Board Members
M. Goodman
R. Heidenberg
M. Hirschberg
L. Igel
M. Israel

February 20th –Monday
M. Wilderman
A. Wilk
R. Williams
A. Wilmit
J. Wilson
Board Members
L. Jesner
M. Kattan
C. Klatskin
H. Klein
R. Klein

February 21st –Tuesday
R. Winograd
R. Winters
A. Wolf
D. Wolf
I. Wolff
Board Members
R. Kleinman
S. Lash
H. Lavin
M. Lebson
G. Meisel

February 22nd –Wednesday
L. Wolgin
H. Wool
D. Yaker
G. Yehuda
S. Yellin
Board Members
H. Messer
A. Mimeles
B. Nelson
H. Pavell
A. Pittel

February 23rd- Thursday
D. Zagin
D. Zausner
D. Zeigerman
A. Zeigher
L. Zimmering
Board Members
R. Pomerantz
F. Popper
L. Reed
S. Rogers
G. Schlisser

February 27th – Monday
S. Zukoff
S. Zwirn
S. Abramow
S. Abramowitz
K. Abramowitz
Board Members
E. Schwarz
C. Silberman
H. Simon
A. Sinensky
L. Sokoloff

February 28th – Tuesday
J. Adler
A. Adler
S. Adler
R. Adler (Hillsdale)
J. Advocate
Board Members
M. Steinthal
A. Strahl
D. Tuchman
F. Weingast
A. Wolfer

March 1st – Wednesday
D. Albalah
A. Albaum
K. Albert
Z. Albert
R. Alfano
Board Members
A. Wolpert
R. Yung
G. Alweiss
M. Bergstein
H. Breindel

March 2nd – Thursday
K. Allen
B. Alster
R. Altman
A. Angrist
M. Arginteanu
Board Members
A. Yung
W. Aboudi
M. Brenner
J. Ceitlin
B. Chroman

March 6th – Monday
L. Aroesty
A. Ashkenase
L. Attas
R. Axenrod
J. Bader
Board Members
K. Citak
A. Collins
J. Cook
R. Cook
A. Cushmaro

March 7th- Tuesday
C. Bailin
S. Baker
B. Balsam
H. Banschick
O. Barnea
Board Members
B. Egert
M. Erlebacher
K. Farber
D. Fink
K. Fried

March 8th -Wednesday
T. Bassen
L. Beer
A. Bell
S. Belous
R. Ben-Ishay
Board Members
S. Goldfein
B. Golub
M. Goodman
R. Heidenberg
M. Hirschberg

March 9th -Thursday
B. Benson
A. Benvenisty
N. Berman
B. Bern
S. Bernhaut
Board Members
L. Igel
M. Israel
L. Jesner
M. Kattan
C. Klatskin

March 13th-Monday
E. Bernstein
C. Besnoy
H. Birns
M. Blatt
H. Blatt
Board Members
H. Klein
R. Klein
R. Kleinman
S. Lash
H. Lavin

March 14th –Tuesday
L. Bloom
M. Bluestein
S. Blumenstyk
L. Bodenstein
J.Bokser
Board Members
M. Lebson
G. Meisel
H. Messer
A. Mimeles
B. Nelson

March 15th–Wednesday
S. Borek
H. Botwinik
L. Boxt
G. Brauntuch
S. Brecher
Board Members
H. Pavell
A. Pittel
R. Pomerantz
F. Popper
L. Reed

March 16th – Thursday
P. Breinsilber
H. Bressman
D. Brick
Aaron Brisman
Adam Brisman
Board Members
S. Rogers
G. Schlisser
E. Schwarz
C. Silberman
H. Simon

March 20th –Monday
L. Brodie
G. Brooks
H. Brown
R. Brown-Simon
M. Buchalter
Board Members
A. Sinensky
L. Sokoloff
M. Steinthal
A. Strahl
A. Yung

March 21st –Tuesday
S. Buchwald
A. Budkofsky
B. Budkofsky
G. Burstein
Z. Bursztyn
Board Members
F. Weingast
A. Wolfer
A. Wolpert
R. Yung
D. Tuchman

March 15th–Wednesday
S. Borek
H. Botwinik
L. Boxt
G. Brauntuch
S. Brecher
Board Members
H. Pavell
A. Pittel
R. Pomerantz
F. Popper
L. Reed

March 16th – Thursday
P. Breinsilber
H. Bressman
D. Brick
Aaron Brisman
Adam Brisman
Board Members
S. Rogers
G. Schlisser
E. Schwarz
C. Silberman
H. Simon

March 20th –Monday
L. Brodie
G. Brooks
H. Brown
R. Brown-Simon
M. Buchalter
Board Members
A. Sinensky
L. Sokoloff
M. Steinthal
A. Strahl
A. Yung

March 21st –Tuesday
S. Buchwald
A. Budkofsky
B. Budkofsky
G. Burstein
Z. Bursztyn
Board Members
F. Weingast
A. Wolfer
A. Wolpert
R. Yung
D. Tuchman


Events Calendar

« February 2017 » loading...
S M T W T F S
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4

Weekly Services

Friday @ 7 PM - Services Saturday @ 9 AM - Shabbat Services & Playroom Chavurah Minyan - Saturday @ 9:30 AM Torah Service, 10:30 am Mussaf Sunday @ 9 AM - Minyan (Daily Chapel) Weekdays (M-Thurs.) @ 7 PM - Minyan (Daily Chapel) Wednesday @ 7:30 AM - Minyan (Daily Chapel)

Latest Tweets @TE_Closter